Rychlost doručení | v úterý 21.1. u Vás |
Aktuální rychlost doručení | Balíkovna | Zásilkovna | PPL | GLS | DPD | DOPRAVA ZDARMA |
v úterý 21.1. k vyzvednutí | v úterý 21.1. k vyzvednutí | v úterý 21.1. u Vás | v úterý 21.1. u Vás | v úterý 21.1. u Vás | nad 999 Kč |
Uveřejněno:
28.11.2024
Kategorie:
TIPY
Věděli jste, že ženy v průměru za svůj život spotřebují zhruba 14 000 jednorázových hygienických pomůcek? Jednorázové tampony nebo vložky jsou nejen finančně nákladné, ale také neekologické. Ekologickou a ekonomickou alternativu k tradičním hygienickým pomůckám představují menstruační kalíšky. Jak je používat nebo vybrat? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí klíčových informací.
Menstruační kalíšek je spojený hned s několika nespornými výhodami:
· Úspora peněz: Při správné péči je možné menstruační kalíšek používat i 10 let. Za celý život tak můžete potřebovat jen zhruba 4 kalíšky.
Příklad: Průměrná cena za kvalitní menstruační kalíšek se pohybuje okolo 500 Kč, za čtyři kalíšky byste tak zaplatila okolo 2.000 Kč. Pojďme to nyní porovnat s jednorázovými vložkami, jejichž průměrná cena se pohybuje okolo 3 Kč za kus. Pokud byste jich potřebovala za život 14 000, utratila byste za ně 42 000 Kč. Úspora peněz s menstruačními kalíšky je tedy opravdu obrovská.
· Podpora zdraví: Menstruační kalíšky bývají vyrobeny z lékařského silikonu, který je hypoalergenní a nepodporuje růst bakterií. Nevysušují také poševní sliznici a udržují přirozené vaginální prostředí.
· Pomocná ruka přírodě: Vzhledem k tomu, že je možné menstruační kalíšek používat opakovaně, a to několik let, je ekologickou volbou.
· Komfort při nošení: Nespornou výhodou menstruačního kalíšku je, že je vhodný pro všechny typy aktivit, a to včetně plavání nebo sportu. Kalíšek je možné bez nutnosti výměny nosit až 12 hodin, což oceníte například při cestách.
· Snadná údržba: Kalíšek stačí po použití opláchnout, vyvařit a je hotovo.
Některé ženy mohou za nevýhody menstruačního kalíšku považovat:
· Počáteční obtíže se zaváděním: Někdo může za začátku bojovat s manipulací s menstruačním kalíškem.
· Náročnější čištění mimo domov: Kalíšek může být náročnější vyprázdnit a vyčistit například na veřejných toaletách.
· Kontakt s menstruační krví: Při čištění menstruačního kalíšku dochází k přímému kontaktu s menstruační krví, což může být pro některé ženy nepříjemné.
Pro pohodlí při nošení menstruačního kalíšku je zásadní správný výběr velikosti, který je pro mnoho žen oříškem. Menstruační kalíšky se obvykle vyrábí ve dvou až ve třech velikostech, u některých značek se však můžete setkat i se čtyřmi velikostmi. Obecně platí následující:
· Menší velikost kalíšku: Kalíšky s menší velikostí se doporučují ženám do 30 let, ženám, které ještě neporodily nebo ženám s pevnějším pánevním dnem.
· Větší velikost kalíšku: Větší kalíšky se doporučují ženám po vaginálním porodu a také ženám se silnější menstruací nebo povolenějším pánevním dnem.
Výše uvedené doporučení bohužel není zárukou toho, že zvolíte vhodný kalíšek. Správná velikost je totiž velmi individuální a měla by se odvíjet od fyziologie těla a potřeb každé ženy. O správné velikosti se můžete poradit například se svým gynekologem. Pokud používáte tampony, můžete se orientovat i podle nich, v případě, že vám vyhovují spíše menší tampony, může pro vás být vhodnější menší kalíšek a naopak
„Menstruační kalíšky se vyrábí nejen v různých velikostech, ale také tvarech i tvrdostech, například pro ženy s nízko položeným děložním čípkem mohou být vhodnější kratší kalíšky. Měkké kalíšky zpravidla vyhovují ženám s citlivými intimními partiemi a pro ženy s pevnějším pánevním dnem jsou vhodné pevnější kalíšky,” říká Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz.
Menstruační kalíšky se vyrábí především z těchto materiálů:
· Lékařský silikon: Nejčastěji se setkáte s kalíšky z lékařského silikonu, který je odolný, hypoalergenní, je snadno sterilizovatelný a nepodporuje růst bakterií.
· Termoplastický elastomer: Tento materiál kombinuje vlastnosti plastu a gumy, má hebký povrch a je stejně jako lékařský silikon hypoalergenní.
· Latex: Narazit můžete i na kalíšky z latexu. Jedná se o pružný a odolný materiál, jeho velkou nevýhodou ale je, že u někoho může vyvolat alergickou reakci.
Jak používat menstruační kalíšek? Zavedení může ze začátku působit obtížně, díky těmto krokům si s ním však hravě poradíte:
· Příprava: Před prvním použitím a po každé menstruaci kalíšek sterilizujte tím, že ho vyváříte ve vodě po dobu alespoň pěti minut. Před zaváděním kalíšku si umyjte ruce vodou a mýdlem.
· Složení kalíšku: Než začnete kalíšek zavádět, je třeba ho nejprve složit. Existují různé skládací techniky. Kalíšek můžete například naplocho stisknout a poté přeložit na polovinu do tvaru písmene C. Můžete také stlačit jeden okraj kalíšku dovnitř směrem dolů, čímž se vytvoří menší špička pro lepší zavedení.
· Zavedení kalíšku: Najděte si polohu, která vám bude pohodlná, můžete například stát s jednou nohou položenou na toaletě nebo si dřepnout. Složený kalíšek jemně zaveďte do pochvy směrem k bedrům. Umístěný by měl být níže než tampon, zhruba 1 až 2 cm od poševního vchodu. Zavádění může usnadnit použití lubrikačního gelu na vodní bázi.
· Usazení kalíšku: Zavedený kalíšek nechejte rozvinout. Můžete jím jemně otočit nebo ho zatáhnout směrem dolů, aby správně přilnul k poševním stěnám. Abyste se ujistila, že kalíšek správně těsní, přejeďte prstem kolem jeho spodního okraje.
Aby bylo možné menstruační kalíšek jednoduše vyjmout, je nutné uvolnit podtlak, který vznikl při zavedení. Jak? Stačí dvěma prsty stisknout spodní část kalíšku. Uvolnit podtlak můžete také tím, že podél kalíšku zasunete prst. Poté začněte kalíšek jemně vytahovat. Obsah kalíšku vylijte do toalety a kalíšek opláchněte vodou.
Jak by měla vypadat správná údržba menstruačního kalíšku? Jak už jsme zmínili výše, péče o kalíšek je velmi jednoduchá.
· První použití: Před prvním použitím kalíšek vymyjte vodou a jemným mýdlem bez barviv a parfemace a vyvařte ho v dostatečném množství vody po dobu 20 minut.
· Čištění během menstruace: Po vyprázdnění kalíšek opláchněte studenou vodou a následně ho omyjte teplou vodou a mýdlem bez parfemace.
· Čištění po menstruaci: Po skončení menstruace kalíšek sterilizujte vyvařením ve vodě po dobu 5 minut tak, aby byl celý ponořený ve vodě. Kalíšek můžete také dezinfikovat ve sterilizačním roztoku, který získáte rozpuštěním sterilizačních tablet, tento způsob oceníte zejména na cestách. Po vyjmutí z dezinfekční lázně ho omyjte vodou. V neposlední řadě je možné kalíšek dezinfikovat i v mikrovlnce. Jak? Ponořte ho do plastové nebo skleněné nádoby a pusťte mikrovlnku na 3 minuty na plný výkon.
· Skladování: Kalíšek vždy ideálně skladujte v prodyšném textilním sáčku, který umožňuje cirkulaci vzduchu a zabraňuje vzniku plísní.
K nejčastějším problémům s kalíškem patří protékání a obtížné zavádění nebo vyjmutí.
Příčin protékání může být více. Pokud bývá přeplněný, může tento problém minimalizovat jeho pravidelné vyprazdňování. Na vině může být i nesprávná velikost nebo typ kalíšku, kdy je třeba zvážit změnu kalíšku. Kalíšek může přetékat i v případě, že je moc vysoko, může tedy pomoci umístit ho níže (1 až 2 cm od poševního vchodu).
Pokud se potýkáte se zaváděním, může pomoci uvolnění svalů pánevního dna, změna polohy, navlhčení kalíšku vodou nebo lubrikačním gelem nebo vyzkoušení jiné techniky skládání kalíšku. Někdy může chvíli trvat, než se naučíte kalíšek správně zavést, jistě se to ale po několika pokusech naučíte.
Základem vyjmutí kalíšku je uvolnění podtlaku. I při vyjmutí menstruačního kalíšku může pomoci uvolnění, vhodná poloha, například podřep, nebo jemné zatlačení svaly pánevního dna. Pokud vám kalíšek klouže mezi prsty, můžete ho uchopit toaletním papírem.
Abyste se během menstruace cítila co nejlépe, doporučujeme nosit pohodlné spodní prádlo, například v podobě klasických bavlněných kalhotek, bezešvých kalhotek nebo kalhotek s vyšším pasem. Chybu neuděláte, pokud upřednostníte přírodní materiály spodního prádla, jako jsou bavlna nebo bambus, které jsou prodyšné a minimalizují riziko podráždění. Pokud máte strach, že menstruační kalíšek proteče, mohou vám jako skvělá pojistka posloužit menstruační kalhotky.
Že vám menstruační kalíšek nevyhovuje? „Existuje hned několik ekologických alternativ. Jedná se například o biologicky odbouratelné jednorázové vložky a tampony, menstruační houbu, menstruační disk, látkové menstruační vložky nebo v dnešní době velmi oblíbené menstruační kalhotky,“ přibližuje možnosti menstruačních pomůcek šetrných k životnímu prostředí Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz. Jak vybrat menstruační kalhotky? Přečtěte si náš článek.
Krabička INFUSER BOX slouží ke sterilizaci kalíšku v mikrovlnné troubě a k dlouhodobému uschování menstruačního kalíšku v době, kdy se nepoužívá.
Čistící prášek pro menstruační kalíšek (lze použít pro jakoukoliv značku). Balení 50 g.
Velká velikost menstruačního kalíšku Merula je vhodná pro ženy s velmi silnou menstruací.
Menstruační kalíšek se speciálním designem ve fialové barvě, vhodný i pro nízký čípek.
Menstruační kalíšek, který svým tvarem připomíná antikoncepční pesar (diafragmu). Větší velikost kalíšku Ziggy Cup™.
Praktický kalíšek vyráběný v mnoha variantách tak, abyste si mohla vybrat tu pravou.
a vrácení zdarma
doporučuje obchod
prádla za skvělé ceny