Rychlost doručení | v úterý 28.1. u Vás |
Aktuální rychlost doručení | Balíkovna | Zásilkovna | PPL | GLS | DPD | DOPRAVA ZDARMA |
v úterý 28.1. k vyzvednutí | v úterý 28.1. k vyzvednutí | v úterý 28.1. u Vás | v úterý 28.1. u Vás | v úterý 28.1. u Vás |
Uveřejněno:
18.02.2020
Kategorie:
MÓDA
, TIPY
Správná péče o spodní prádlo je důležitá jak z hlediska hygieny, tak i z důvodu, že dokáže prodloužit jeho životnost. Připravili jsme si pro vás praktické tipy, díky kterým se dozvíte, jak správně prát, sušit nebo skladovat dámské i pánské spodní prádlo, ať už je vyrobené z bavlny nebo ze syntetických materiálů ve spojení s krajkou. Jste připraveni zjistit, co udělat pro to, aby vám spodní prádlo nebo třeba punčocháče sloužily co nejdéle?
Správná péče o spodní prádlo se vám vyplatí hned z několika důvodů:
· Hygiena: Spodní prádlo je v přímém kontaktu s citlivými partiemi těla. Správnou péčí můžete zabránit množení kvasinek a bakterií, a předejít tak nepříjemným zdravotním problémům.
· Vzhled: Správná péče zajistí, že si prádlo zachová své barvy a tvar, což přispívá nejen k vyššímu pohodlí, ale také ke zvýšení sebevědomí. I když prádlo zpravidla není vidět, se sebevědomím často dokáže divy.
· Prodloužení životnosti: To, jak dlouho vydrží spodní prádlo, se do značné míry odvíjí od toho, jak budete o prádlo pečovat. Zvláště pokud jste investovali do dražších kousků, jistě je nechcete po několika měsících vyhodit. Správnou péčí předejdete rychlému opotřebení. Prodloužení životnosti prádla jde navíc ruku v ruce s úsporou peněz, protože nebudete muset každou chvíli kupovat prádlo nové.
· Ekologie: Výše zmíněná dlouhá životnost prospívá nejen vaší peněžence, ale také životnímu prostředí díky udržitelnějšímu životnímu stylu.
„Péče o spodní prádlo by se měla vždy odvíjet od materiálu, ze kterého je vyrobené a řídit byste se měli podle pokynů uvedených výrobcem na štítku. Zatímco některé materiály je totiž například možné bez obav sušit v sušičce, jiné by mohla sušička poškodit. Jiný postup je také vyžadovaný při praní hedvábného prádla nebo při praní bavlněného prádla apod. Spodní prádlo perte v pračce nejen na základě materiálů, ale i barev. Při praní spodního prádla v pračce je nejlepší volbou jemný prací prostředek na spodní prádlo,” radí Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz.
Péče o dámské prádlo se odvíjí od typu prádla i od materiálu. Shrňme si základní body péče o dámské prádlo i punčochy a punčocháče.
Jak správně prát, sušit nebo poskládat podprsenky?
Podprsenky je možné prát v ruce nebo pračce. Nejšetrnější možností praní podprsenek je ruční praní, které také doporučuje mnoho výrobců. Pokud se však rozhodnete prát podprsenky v pračce, podprsenku vložte do pytlíku na jemné prádlo nebo košíčku na podprsenky a vyperte ji na jemný prací program bez použití aviváže.
Ať už perete podprsenky v ruce nebo v pračce, vždy pro ně uděláte to nejlepší, když je budete sušit na vzduchu. Při sušení v sušičce by totiž mohly podprsenky vlivem teplého vzduchu ztratit svou jemnost a pružnost a mohly by se tvarově zdeformovat.
V případě podprsenek s kosticemi je vkládejte volně za sebe nebo vedle sebe a neprolamujte košíčky. Podprsenky bez kostic můžete skládat podle tohoto návodu:
Více o tom, jak prát podprsenky podle materiálů nebo jak se zbavit skvrn na spodním prádle, se dozvíte v tomto našem článku, který shrnuje základní body péče o podprsenky.
I péče o kalhotky by se měla odvíjet od materiálu prádla. Existuje však několik obecných doporučení pro péči o kalhotky a tanga.
Praní kalhotek je takřka totožné s praním podprsenek. Opět je můžete prát ručně nebo v pračce. Při praní v pračce používejte prací prostředky na jemné prádlo a vyhněte se používání aviváže. I kalhotky a tanga ideálně perte v sáčcích na spodní prádlo.
Stejně jako podprsenky byste neměli ani kalhotky sušit v sušičce, ale ideálně je nechat volně uschnout na vzduchu.
Pokud to výrobce kalhotek doporučuje, můžete kalhotky vyžehlit, žehlením předejdete šíření virů, bakterií a plísní.
Chcete mít ve svém spodním prádle dokonalý pořádek? Naučte se kalhotky správně skládat. Díky obrázkovému návodu zjistíte, jak na to:
Samostatnou kapitolu tvoří stahovací spodní prádlo, které vám pomůže vykouzlit vysněné křivky.
Stahovací spodní prádlo perte v ruce. Opět si přizvěte na pomoc prací prostředek na jemné prádlo a vyhněte se aviváži.
Ani stahovací prádlo nesušte v sušičce, ale nechejte ho volně uschnout. Vyhněte se také jeho žehlení.
Máte v prádelníku svůdné spodní prádlo vyrobené z hedvábí nebo ozdobené krajkami, případně kamínkovými aplikacemi? Takovéto prádlo vyžaduje speciální péči.
Luxusní podprsenky nebo kalhotky vždy perte v ruce, ideálně volte prací gel speciálně určený na jemné prádlo. Na luxusní kousky z hedvábí nebo s krajkami nepoužívejte aviváž. Při praní prádlo silně neždímejte, ale jen lehce vymačkejte přebytečnou vodu.
Luxusní prádlo nikdy nesušte v sušičce, nechejte ho volně uschnout na vzduchu. Nesušte ho na přímém slunci ani na radiátoru. Vyhněte se také žehlení.
Luxusní prádlo můžete v prádelníku skladovat například v látkových sáčcích, které prádlo chrání před prachem, vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy.
Správná péče neprodlužuje životnost jen spodnímu prádlu, ale také plavkám. Jaká pravidla spojená s péčí o plavky dodržovat?
Plavky je obvykle možné prát v ruce i pračce, opět je však třeba řídit se pokyny výrobce. Při praní v pračce plavky perte v ochranném pracím sáčku. Volte šetrný prací program a také jemný prací přípravek. Při praní plavek nepoužívejte aviváž, bělidlo ani jiný změkčovat.
Plavky nesušte v sušičce ani na přímém slunci, nechejte je uschnout přirozeně na vzduchu.
Při skladování plavek s košíčky se řiďte stejnými pravidly jako u podprsenek. Uskladňujte je tedy správně vytvarované a košíčky neprolamujte, aby se nedeformovaly.
Péči o menstruační prádlo a plavky jsme věnovali samostatný článek. Zde se dozvíte vše o tom, jak prodloužit životnost menstruačního prádla a plavek.
Neustále kupujete nové a nové punčochy a punčocháče, protože se po několika málo nošeních zničí? I o ně je důležité správně pečovat.
Nejlepší je prát punčochy a punčocháče v ruce. Za dodržení několika pravidel je však můžete prát i v pračce. Vždy je perte v pracím sáčku a nastavte program na jemné nebo ruční praní. Při praní nepoužívejte aviváž
Punčocháče a punčochy nesušte v sušičce ani na přímém slunci, ale nechejte je volně vysušit na vzduchu.
Aby se punčochy mezi ostatním prádlem nepoškodily, například tím, že se roztrhnou o háček podprsenky, skladujte je smotané do ruličky v praktickém organizéru do šuplíku.
Připravili jsme si pro vás také návod na to, jak pečovat o pánské spodní prádlo. Pojďme se na něj společně podívat.
Jak by měla vypadat údržba pánského spodního prádla?
I v případě praní pánského spodního prádla platí, že byste se měli řídit pokyny výrobce. Obecná doporučení jsou stejná jako u dámského spodního prádla. Pánské prádlo je možné prát ručně i v pračce. Při praní v pračce prádlo perte na šetrný program v ochranném pytlíku za použití pracího prostředku na jemné tkaniny a bez použití aviváže.
Jak správně sušit prádlo? Aby se nepoškodily materiály nebo gumy na spodním prádle, je nejlepší nechat spodní prádlo volně uschnout na vzduchu.
Co se týče žehlení spodního prádla pro muže, žehlete jen ty kousky, u kterých to výrobce povoluje.
Nechybí vám v šatníku ani několik kusů funkčního spodního prádla? Poradíme vám, jak na něj.
Při praní funkčního spodního prádla v pračce volte šetrný prací program a ideálně prádlo perte ve speciálním prostředku na funkční oblečení, opět se vyhněte aviváži. Funkční spodní prádlo můžete samozřejmě prát i v ruce, příliš silně ho však nedrhněte ani neždímejte.
Vzhledem k tomu, že by sušička mohla poškodit vlákna a membrány spodního prádla, vždy sušte funkční prádlo na vzduchu.
Péči o spodní prádlo jsme si už přiblížili, pojďme se ve zkratce podívat na to, jak se starat o ponožky.
Při praní ponožek v pračce je nejdříve roztřiďte podle barev. Před praním je otočte naruby, abyste prodloužili životnost jejich barev. Ponožky perte maximálně na 40 °C za použití šetrného pracího prostředku.
Ponožky nechejte uschnout na šňůře, pokud používáte na sušení ponožek sušičku, nastavte ji na nejšetrnější program, který zabrání narušení vláken.
„Z odstavců výše vyplývá, že všechny typy spodního prádla je možné prát v ruce, přičemž je ruční praní zpravidla šetrnější než praní v pračce. Při praní prádla v ruce napusťte umyvadlo, vanu nebo lavor teplou vodou, přidejte do ní jemný prací prostředek a nechejte ho rozpustit. Dejte si pozor na to, aby voda nebyla příliš horká. Prádlo namočte do lázně a nechejte ho odmočit zhruba 10 až 15 minut. Následně prádlo jemně promačkávejte mezi prsty, vyhněte se agresivnímu tření. Jakmile bude prádlo vyprané, vymáchejte ho v čisté vodě a nakonec vodu opatrně vymačkejte,” přibližuje správný postup Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz.
Pokud vám prádlo zežloutne nebo zešedne, můžete některé materiály vybělit. Prádlo můžete bělit za pomocí speciálního prášku na vybělení, případně vyzkoušet některou z babských rad. Skvělými bělícími účinky se vyznačuje například citron, koncentrát kyseliny citronové, ocet nebo jedlá soda.
a vrácení zdarma
doporučuje obchod
prádla za skvělé ceny