120 dní na výměnu nebo vrácení zboží
99 % zákazníků doporučuje obchod
Přes 150 000 kusů spodního prádla ihned k odeslání

Jak správně vybrat sportovní podprsenku

Uveřejněno: 2020-09-23 14:46:31
Kategorie: TIPY

Ženy se bez klasické podprsenky neobejdou. Pokud si však užíváte i sportovní aktivity, stane se pro vás sportovní podprsenka nepostradatelným kouskem. Její hlavní výhodou je skutečnost, že vašemu poprsí poskytne potřebnou podporu, ať už se věnujete běhání, nebo třeba cvičíte v posilovně. Jak ale vybrat takový kousek, který vám bude dokonale sedět?

Proč je sportovní podprsenka tak důležitá?

Prakticky při každé náročnější fyzické námaze dostávají ženská prsa zabrat. Právě sportovní podprsenky přitom dokáží pohyb prsou při prudkém cvičení snížit až o polovinu. Prsa lépe drží na svém místě a rovněž dochází k minimalizaci případné bolesti při pohybu. Ňadra jsou totiž tvořena velmi měkkými tkáněmi a jakékoliv narušení způsobuje jejich pokles.

Vyberte si správnou velikost

Výběr sportovních podprsenek  je během na dlouhou trať. Ze všeho nejdůležitější je přitom správná velikost. Tento kousek by vás totiž neměl nikde škrtit ani vám nějak překážet. Některé velikosti bývají rozlišeny pomocí písmen (XS, S, M, L a další), některé mají číslování podobné jako u klasických podprsenek (tedy například 70C).

Správnou velikost poznáte jednoduše, jakmile budete mít podprsenku na sobě. Pod spodní lem a ramínka by se vám měly vejít dva prsty, aniž by vás podprsenka začala nějakým způsobem škrtit.

Berte v úvahu její pevnost

U sportovní podprsenky je velmi důležité, aby byla dostatečně pevná. Díky tomu se minimalizuje riziko poranění vaziva při sportu. Platí přitom jednoduché pravidlo. Větší prsa potřebují větší oporu, menší si naopak vystačí s menší oporou.

 O oporu prsou se starají buď vyztužené košíčky nebo opravdu pevný materiál, který prsa jakoby přitiskne k tělu. A tím zabrání v jejich pohybu. Pokud zvolíte příliš volný materiál, nebude mít sportovní podprsenka takový efekt.

Střih, ramínka a zapínání

Dalším rozhodujícím faktorem je celkový střih, styl ramínek a způsob zapínání.

Střihy sportovních podprsenek se přitom liší jen částečně. Některé mají blíže klasickým střihům, jiné na první pohled vypadají jako krátké topy.

U ramínek se na chvílí zastavíme. Platí u nich totiž jedno pravidlo. Čím větší máte prsa, tím širší by měly ramínka být, aby dokázaly zajistit potřebnou podporu. V některých případech bývají nastavitelné stejně jako u klasické podprsenky. Někdy jsou naopak pouze elastické a postavě se tak tímto způsobem přizpůsobí. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

Zapínání bývá v některých případech umístěno v zadu (stejně jako u klasické podprsenky). Některé podprsenky však používají přední zapínání mezi ňadry, které může být pro některé ženy pohodlnější při oblékání. A některým sportovním podprsenkám zapínání zcela chybí a oblékají se přetažením přes hlavu. To většinou není problém pro majitelky menšího poprsí, opačné případy však s tímto způsobem oblékání mohou mít problém.

Sportovní podprsenka by měla být z funkčního materiálu

Zapomenout nesmíme ani na volbu vhodného materiálu, ze kterého bude sportovní podprsenka vyrobená. Ideální variantu symbolizuje funkční materiál, který spolehlivě odvádí pot, a zároveň je příjemný pro pokožku.

Nebojte se přitom sáhnout po opravdu kvalitním materiálu, který vydrží vaše aktivní používání i časté praní. Jedině tak vám podprsenka vydrží a nebudete muset zanedlouho kupovat nějakou novou. Pokud se rozhodnete zainvestovat do opravdu dražších kousků, můžete v kolekcích objevit i podprsenky z antibakteriálních materiálů, které zamezují vzniku zápachu.

Existují kompresní a nekompresní modely

Sportovní podprsenky lze také rozdělit na kompresní a nekompresní modely. Co to znamená?

Kompresní podprsenky se hodí spíše pro menší ňadra. Bývají vyrobeny z pevného materiálu a oporu poskytují právě tím, že prsa pevně přitisknou k hrudníku.

Nekompresní podprsenky se více podobají těm klasickým a prsa většinou fixují v košíčku. Také bývají obvykle opatřeny zapínáním a nastavitelnými ramínky. Hodí se pro majitelky většího poprsí nebo pro ženy, které se věnují náročnějším fyzickým aktivitám.

Design a barva

Při výběru hraje v neposlední řadě roli i samotný design a barva podprsenky. Tento bod však závisí jen na vás. Výrobci v současné době nabízí tyto kousky v nejrůznějších stylech a odstínech, a proto máte prakticky stoprocentní jistotu, že si vyberete.

Jaké módní značky sportovní podprsenky vyrábí?

Podprsenky hledejte v kolekcích sportovních značek, mnohdy je však nabízí i vyloženě módní značky jako součást jejich sportovní sekce. Oblíbené jsou například sportovní podprsenky Tommy Hilfiger, Calvin Klein, nebo třeba Under Armour.

 Výrobců je však nesčetné množství. Tak se pusťte do nakupování.

Související produkty

Sdílejte tento článek

Přidat komentář


Jsme Trenýrkárna.cz

Jsme největší český e-shop s pánským spodním prádlem, ale máme i dámské spodní prádlo. Vybrat si u nás můžete z více než 150 000 ks spodního prádla skladem. Vyberete si od českých až po světové značky spodního prádla za rozumné ceny. Trenky, boxerky, spodní prádlo pro páry, prostě co vás napadne. Pokud můžeme doporučit, určitě se podívejte na českou značku Styx, jejíž kompletní výroba je přímo v České republice. A to není vše, jistě vás zaujme i široký výběr velikostí spodního prádla a to až do 10 XL. Není tajemstvím, že nás to co děláme baví a to již přes 10 let.


100% hodnocení
3 298 recenzí

99% hodnocení
7 852 recenzí