120 dní na výměnu nebo vrácení zboží
99 % zákazníků doporučuje obchod
Přes 150 000 kusů spodního prádla ihned k odeslání

Jak prát podprsenky a nezničit je

Uveřejněno: 2020-03-01 22:20:29
Kategorie: MÓDA , TIPY

Vybrat dobře padnoucí podprsenku, která současně splňuje všechny nároky na materiál, barvu, typ zapínání a umístění ramínek, je bezesporu těžký úkol. A když už takový poklad seženeme, samozřejmě si také přejeme, aby nám vydržel co nejdéle. Toho dosáhneme pouze správnou péčí.

Vybrat dobře padnoucí podprsenku, která současně splňuje všechny nároky na materiál, barvu, typ zapínání a umístění ramínek, je bezesporu těžký úkol. A když už takový poklad seženeme, samozřejmě si také přejeme, aby nám vydržel co nejdéle. Toho dosáhneme pouze správnou péčí.

Výrobce to ví nejlépe

Tento fakt mějte vždy na paměti. Výrobce na cedulce a štítku vždy uvádí symboly pro ošetřování konkrétního kusu oblečení. Podprsenku nevyjímaje. Symboly péče o prádlo by pro vás měly být závazné. Pokud například výrobce doporučuje pouze ruční praní, respektujte to. Po prvním vyprání v pračce se třeba nemusí nic stát, nicméně nevhodným praním podprsenka rozhodně trpí. Materiály podprsenek zkrátka neberte na lehkou váhu. 

 

Jak na ruční praní podprsenky

Většina výrobců u podprsenek doporučuje právě ruční praní. V každém případě se jedná o ten nejšetrnější způsob, ať už jde o sportovní typ podprsenky nebo vysoce luxusní kousek s kosticemi a polstrovanými košíčky. Přinášíme vám postup pro správné ruční praní podprsenky:

  • Volba jemného pracího prostředku - Většina podprsenek je vyrobena z jemných syntetických nebo směsových materiálů. Vyžadují proto při praní speciální péči. Volte raději prací gely, ty jsou pro jemné prádlo vždy vhodnější než jejich práškové varianty. Informaci o tom, zda je prací gel vhodný pro praní jemného prádla, najdete na obalu výrobku.
  • Namáčení - Připravte si vodní prací lázeň. Do vhodné nádoby napusťte teplou vodu. Do ní pečlivě vmíchejte prací prostředek. Pozor! Voda nesmí být příliš horká. Většina pracích prostředků slibuje dostatečnou účinnost i při 30 %. Tato teplota je dostatečná pro rozpuštění nečistot a zároveň nezpůsobí porušení jemných syntetických vláken. Podprsenku do lázně namočte minimálně na 5 minut. Ano, můžete zvolit i delší časový interval. Namáčení je důležité pro to, aby prací prostředek spolu s vodou pronikl do všech vláken podprsenky.
  • Samotné ruční praní podprsenky - Dostáváme se k samotnému praní. Nestačí podprsenku pouze vymáchat. Je třeba se zaměřit na nejvíce zatěžovaná místa. Jsou to oblasti, které se dotýkají podpaží, látka pod kosticemi a samozřejmě také ramínka podprsenky. Tyto části důkladně pod vodou promněte mezi prsty. Košíčky v žádném případě nedrhněte o sebe navzájem. Jen je jemně promačkávejte prsty.
  • Závěrečné oplachování - V této fázi nádobu napusťte čistou vodou. Opět si dávejte pozor na to, aby nebyla příliš horká. Podprsenku v čisté vodě ponechejte nejméně 5 minut, aby se z vláken uvolnily veškeré zbytky pracího prostředku. Po máchání ji můžete ještě lehce opláchnout pod tekoucí vodou.
    • Sušení podprsenky - Tuto fázi je nutné zvládnout na jedničku, aby vaše podprsenka vydržela dlouho krásná a pevná, přímo stěžejní. V žádném případě podprsenku hrubě neždímejte. Jen z ní jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Můžete si pomoct i tím, že ji položíte na suchý ručník a vodu vymačkáte do něj. Podprsenku také nesušte na přímém slunci ani v blízkosti zdroje tepla. Docházelo by k nevratným deformacím jejího tvaru. Sušte ji v přirozené poloze na sušáku. Před sušením opatrně vytvarujte košíčky do původního tvaru. U podprsenky bez kostic a tvarovaných košíčků samozřejmě nemusíte košíčky tvarovat. Nicméně ostatní doporučení u ní použijte také, odmění se vám za to dlouhou životností.

 

Jak na praní podprsenky v pračce

Pokud z jakéhokoliv důvodu trváte na praní podprsenky v pračce, máme pro vás také několik tipů:

  •        Podprsenku před vložením do pračky vždy zapněte - Rozepnuté háčky by totiž mohly při praní potrhat jemná vlákna samotné podprsenky. Nebo by se mohly zachytit i do vláken dalších kusů prádla, které spolu s podprsenkou v pračce perete.
  •        Použijte sáček na jemné prádlo nebo přímo košíček na podprsenky - Podprsenky bez vyztužených košíčků můžete vyprat ve speciálním textilním uzavíratelném sáčku. Zabráníte tak poškození bubnu při případném vyhřeznutí kostice. A chráníte také podprsenku před zamotáním do ostatního prádla. Pokud nemáte k dispozici speciální prací sáček, můžete si vystačit i se silnější vysloužilou silonkou. U vyztužených podprsenek s kosticí už budete potřebovat tvarovaný prací košíček na podprsenky. Ten při praní košíčky podprsenky spolehlivě ochrání před deformací.
  •        Nikdy nepoužívejte aviváž - Aviváž se obecně nehodí k použití na syntetické materiály. Nepoužívejte ji ani na své podprsenky. Jemná syntetická vlákna by popraskala, podprsenka by rychle ztratila svůj tvar a už by vám nemohla poskytnout dostatečnou oporu.

 

Máme za sebou návod, jak správně prát podprsenky. Jak už bylo několikrát řečeno, štítky a etikety hrají v této situaci hlavní roli, proto je neberte na lehkou váhu, aby vaše podprsenky Calvin Klein či jiné luxusní kousky dostaly péči, kterou si zaslouží. Trenýrkárna.cz nabízí přes 30 značek spodního prádla, které zahrnují velké množství produktů v nejrůznějším cenovém rozpětí. Stačí probádat náš eshop nebo navštívit jednu z kamenných prodejen.

 

AUTOR: Matěj Kašpar

Související produkty

Související články

Sdílejte tento článek

Zobrazit všechny komentáře (7)

Patrície


2020-04-29 21:32:09

No tak určitě prát šetrně.

Tána Márová


2020-04-29 17:51:16

Článek je fajn moc. Tyto rady vždy pomůžou lidem co si neví rady.

Věra Bulanová


2020-04-28 20:33:48

V ruce a nebo v sacku v pračce.

Alexandra Smutná


2020-04-28 17:01:41

Musí se udržovat správně to je jasné.

Katka Tichá


2020-04-27 20:14:21

O něčem jsem ani neměla ponětí.

Dana Farská


2020-03-14 17:43:06

moc děkuji Matějovi za skvělý článek, super tipy.

Sára Sýkorová


2020-03-03 21:39:54

super poučný článek, pěkný poučný text.

Přidat komentář


Jsme Trenýrkárna.cz

Jsme největší český e-shop s pánským spodním prádlem, ale máme i dámské spodní prádlo. Vybrat si u nás můžete z více než 150 000 ks spodního prádla skladem. Vyberete si od českých až po světové značky spodního prádla za rozumné ceny. Trenky, boxerky, spodní prádlo pro páry, prostě co vás napadne. Pokud můžeme doporučit, určitě se podívejte na českou značku Styx, jejíž kompletní výroba je přímo v České republice. A to není vše, jistě vás zaujme i široký výběr velikostí spodního prádla a to až do 10 XL. Není tajemstvím, že nás to co děláme baví a to již přes 10 let.


100% hodnocení
3 298 recenzí

99% hodnocení
7 852 recenzí