120 dní na výměnu a vrácení zdarma
98 % zákazníků doporučuje obchod
Přes 350 000 kusů spodního prádla za skvělé ceny
Black Friday
Slevy 40 až 80 %
Black Friday

Jak vybrat kojicí podprsenku: na prvním místě je správná velikost a pohodlí

Uveřejněno: 17.03.2022
Kategorie: MÓDA , TIPY

Vybrat pohodlnou kojicí podprsenku není jen tak. Vzhledem k tomu, že se maminkám velikost prsou po porodu zvětší, není lehké trefit správnou velikost. Proto se nákup doporučuje buď těsně před porodem, nebo po porodu. Nejdůležitější je kromě velikosti také pohodlí a dostatečná opora.

zdroj: maminka.cz

Jak se liší klasické a kojicí podprsenky?

Z hlediska vzhledu jsou kojicí podprsenky dost podobné těm klasickým.Jsou k dostání v různých barvách, s kosticemi i bez a dostupné jsou rovněž různé střihy. U košíčků kojicích podprsenek je unikátní to, že se dají v horní části odepnout a odklopit, což umožňuje pohodlné a diskrétní kojení, aniž by si maminka musela podprsenku svlékat. Součástí kojicích podprsenek je proto pro vložení jednorázových nebo pratelných vložek, které absorbují unikající mateřské mléko.

zdroj: jenprotehotne.cz

Nahlédněte do její historie

Historie podprsenek je poměrně bohatá. Již ve starém Řecku a Římě nosily ženy pruhy látky, kterými si ňadra podpíraly. Ve středověku se na scéně objevil korzet, jenž ale nebyl příliš pohodlný. Podprsenky tak, jak je známe dnes, se začaly vyrábět na přelomu 19. a 20. století. Dlouho netrvalo a ve 40. letech 20. století se na pultech objevily i podprsenky na kojení.

Správná velikost se podepisuje na pohodlí

Stejně jako u podprsenek s vyztuženými košíčky, u bralettek a dalších typů je i u kojicí podprsenky důležitá správná velikost. Vzhledem k tomu, že se velikost prsou bude výrazně měnit, je těžké vybrat správnou. Proto se obecně doporučuje kojicí podprsenku pořizovat zhruba měsíc před porodem, a to v o číslo větším provedení, než má maminka před porodem. Počítá se totiž s tím, že se prsa po porodu zvětší. Jedná se pouze o orientační doporučení. Klidně se může stát, že bude maminka potřebovat podprsenku větší o 2 až 3 velikosti, než měla v těhotenství. Pamatujte, že v košíčku musí být dostatek místa pro absorpční vložky.

Dobrá rada: Kojicí podprsenku je nejlepší kupovat zhruba týden po porodu. Kompromisně ji můžete pořídit i v posledních 2 měsících těhotenství.

Smiřte se s tím, že kojicí podprsenka, která vám pasuje zhruba 2 týdny po porodu, vám bude později příliš velká. Zhruba 8 až 12 týdnů po porodu jsou prsa asi o jednu velikost košíčků větší než před těhotenstvím.

Jak určit správnou velikost

Při měření obvodu hrudníku a pod hrudníkem postupujte stejně, jako když vybíráte klasickou podprsenku. Pamatujte, že:

  • obvod podprsenky by měl být vodorovně, neměl by být příliš volný ani by neměl vyjíždět k lopatkám či zbytečně tlačit,
  • při zkoušení podprsenku zapínejte na poslední háček, stejně jako klasická se i tato nošením vytáhne,
  •  do košíčků byste měly pohodlně vsunout prst, příliš mnoho prostoru však může být na škodu,
  • spodní okraj košíčků by se měl dotýkat žeber,
  • střed mezi košíčky musí ležet na hrudní kosti.

zdroj: img.cncenter.cz

Prsní vložky: jednorázové vs. pratelné

Součástí kojicích podprsenek jsou tzv. kojicí vložky. Ty zachytávají odkapávací mléko. Do podprsenky se jen jednoduše vloží. Vybírat můžete mezi jednorázovými i pratelnými. Pratelné se vyrábí z příjemnějších materiálů než jednorázové, ale je potřeba počítat s tím, že jich po porodu budete potřebovat větší množství. Důležité je, aby vložky byly z prodyšného a savého materiálu.

Následky nesprávně vybrané podprsenky

Výběr správné velikosti, materiálu i provedení je pro pohodlnou kojicí podprsenku klíčový. V případě, že zvolíte kojicí podprsenku s kosticemi, je potřeba pamatovat na to, aby drát netlačil na ňadro, ale byl opřený o žebra. Ani košíček by neměl ňadro utiskovat. Kvůli nesprávné velikosti může podprsenka tlačit na mléčné kanálky, což může vést k bolestivému zánětu prsní žlázy.

zdroj: d50-a.sdn.cz

Materiály a celkové zpracování podprsenky na kojení

Podprsenka stejně jako kalhotky a jiné spodní prádlo musí být především pohodlná. Na co se při výběru zaměřit?

Materiál

Vzhledem k tomu, že podprsenku nosíte přímo na kůži, a navíc na v této době citlivých ňadrech, je důležité, aby byla ušita z co nejpříjemnějšího materiálu. Proto se nabízí sáhnout po podprsence z přírodních materiálů, ale nemusíte se bát zvolit ani tu, která má příměs elastanu, jež se postará o její pružnost. Pamatujte, že by látka měla být co nejvíce prodyšná.

Ramínka

Obecně se ví, že větší prsa potřebují větší oporu. Proto vybírejte podprsenku se širokými ramínky, která se nebudou zařezávat do ramen a zároveň ňadrům poskytnou dostatečnou oporu. Pohodlí vám poskytne výrobek, který má kromě širokých ramínek také široký pás kolem těla se zapínáním až na 4 háčky.

Košíčky

Další důležitou věcí je jednoduché odepnutí košíčku. To byste měli zvládnout rychle jednou rukou. V druhé totiž budete držet miminko. Díky tomu rychleji a snadněji přiložíte miminko k prsu. Protože se velikost prsou u maminky během dne mění, je potřeba, aby na tuto změnu podprsenka reagovala. Proto by měla mít košíčky z měkkého a mírně elastického materiálu.

zdroj: mkczimgmodrykonik.vshcdn.net

S kosticemi, nebo bez nich?

Nelze jednoznačně říci, zda je vhodné nosit vyztužené kojicí podprsenky s kosticí. Jde o to, jak se bude maminka v podprsence cítit. Obecně se taková podprsenka nedoporučuje, na druhou stranu je u kojicí podprsenky bez kostic důležité dbát na to, aby poskytla ňadrům dostatečnou oporu. Jestliže se rozhodnete pro variantu s kosticemi, dbejte na to, aby netlačily na ňadra.

Kojicí sportovní podprsenka

Některým ženám mohou na kojení vyhovovat lambády a sportovní podprsenky. Pod oblečením ale nevypadají příliš hezky, a tak jsou vhodné především na spaní. Na spaní také oceníte strečové kojicí podprsenky, které při kojení jednoduše stáhnete. Pokud vás však střih a pevnost materiálu při každodenním životě nijak neomezuje, můžete takovou podprsenku nosit i přes den.

zdroj: unsplash.com

Pravdy a mýty o kojicích podprsenkách a povislých prsou

Povislost ňader neovlivňuje nošení podprsenky. Ta tvar prsou ovlivňuje pouze tehdy, když ji máte na sobě. Zda budete mít ňadra povislá, záleží na genetických faktorech:

  • elasticita kůže,
  • velikost prsou před otěhotněním (čím větší, tím vyšší pravděpodobnost povislého poprsí),
  • poměr tukové tkáně a prsních žláz.

Kromě toho se na tvaru neblaze podepisuje kouření, vyšší věk, počet těhotenství a vyšší podíl tělesného tuku. Kojení ani doba, po kterou budete kojit, nemají na povislá prsa prokazatelný vliv.

zdroj: 1gr.cz

Péče o kojicí podprsenku

Kojicí podprsenku budete muset často prát. Nejenže na ní budou stopy od mléka, ale kvůli hormonálním změnám se můžete i více potit. Proto pamatujte na to, že kupujete spíše spotřební zboží. Kojicích podprsenek byste si měly pořídit hned několik, abyste je mezi sebou mohly střídat.

Aby podprsenka dlouho vypadala jako nová, je potřeba o ni řádně pečovat. Proto se držte rad, které najdete na štítku a které doporučuje výrobce. Nejlepší je ruční praní, kdy se podprsenka nejdříve namočí do vlažné vody s jemným pracím prostředkem a následně jemným třením vypere. Máchání je nejlepší provádět opět ve vlažné vodě.

Jestliže je možné prát výrobek v pračce, vložte jej do speciální koule či pracího pytlíku a zvolte praní na co nejjemnější program a co nejnižší teplotu. Nikdy při praní nepoužívejte aviváž a košíčky neždímejte, aby se nezdeformovaly. Vodu z nich pouze vymačkejte. Spodní prádlo nesušte na přímém slunci, v sušičce nebo na radiátoru.

Související produkty

Sdílejte tento článek

Přidat komentář100% hodnocení
6 916 recenzí

98% hodnocení
15 015 recenzí